Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Yapay Zeka Dostumuz Mu, Düşmanımız Mı?

Evrim Ağacı sitesi için hazırladığım bir içeriktir.

evrimagaci.org/makale/74

Linkte yer alan makaleden yararlanarak hazırladığım bu videoda yapay zeka konusundaki gelişmelere, görüşlere ve ileride neler olacağına dair tahminlere değindim.

 

Londra’daki Kraliyet Cemiyeti’nde sıradan bir Haziran’ın bir Cumartesi sabahı. Bir sürü bilgisayar bilimci, halk arasından ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek için bir araya geldiler. Katılımcıların bazıları etten ve kemikten oluşuyordu, bazılarıysa silikondan ve ikili sayı sisteminden… 30 kişilik jüri bilgisayar terminallerine oturdu ve sohbet etmeye başladı.

Peki ama amaç neydi?

Görmeden sohbet ettikleri kişilerin gerçek bir insan mı, yoksa bir bilgisayar programı mı olduğunu tahmin etmek… Buna “turing testi” denir. Turing testlerinin amacı, bir makinenin düşünebildiğini söylemenin, mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Bu testlere göre makineler, onlara soru soran kişinin göremeyeceği bir yere saklanır. Ve insan kişisi, aldığı cevaplara göre karşıdakinin makine mi yoksa insan mı olduğunu anlamaya çalışır.

İnsanlık her zaman yapay zekaların insan zekasının üstüne çıktığı senaryolardan bahsetmiştir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar incelendiğinde buna yakın bir sonuç bile alamadığımızı görürüz. Yine de Stephen Hawking, Elon Musk gibi büyük bilim insanları ve teknoloji üreticileri uyarı yapmaktan geri kalmazlar.

Hawking: “Tam bir yapay zekanın geliştirilmesi, insan ırkının sonunu getirebilir.”

Elon Musk ise: “Bir gözüm sürekli olarak yapay zeka konusunda neler döndüğünde… O sahadan potansiyel bir tehlike doğabilir.” demiştir.

Yapay zeka sahası elbette ki çok geniş bir saha. Ancak bu saha içinde dönüp dolaşıp karşınıza çıkacak öyle bir isim var ki, o da Google. Akıllı telefon asistanlarından, sürücüsüz araçlara kadar sayısız ürünüyle Google, yapay zeka geleceğini şekillendirecek kilit rollerden biri gibi gözüküyor.

Google, makine öğrenmesi alanındaki öncülerdendir. 2012’de 16.000 bilgisayardan oluşan bir sinir ağı inşa etmiş, bu bilgisayarlara milyonlarca kedi videosu izleterek kediyi diğer cisimlerden ayırt edebilecek düzeyde eğitmişlerdir. Bu bilgisayarlara daha önce kedinin tanımlanmamış olduğunu belirtmek gerekiyor.

Gelelim asıl sorumuza:

Yapay zeka dostumuz mudur, düşmanımız mıdır?

Tüm bilim çevrelerindeki genel kanı, makinelerin insan benzeri bir zekaya sahip olmasına henüz çok zaman olduğudur. Günümüzdeki pek çok yapay zeka uzmanı buna ulaşmaya çalışmaz bile. Ancak eğer gelecekte bu gerçekleşirse, potansiyel tehlike senaryolarının tümü de gerçekleşmeye açık olacaktır.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir