Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Müzik Bizi Nasıl Etkiler?

Müzik, hayatımızın her alanında. Çalışırken, okurken, eğlenirken veya yolculuk ederken hep bizimle. Peki ya müziğin bu büyüleyici etkisi neden kaynaklanıyor?

 

Her birimiz bir şekilde seslerle ve müzikle iç içeyiz. Dış dünyayla bağlantı kurduğumuz en önemli duyularımızdan bir tanesi şüphesiz ki işitme duyumuzdur. İşitme duyumuz sayesinde pek çok şeyi anlamlandırabiliyor, iletişim kurabiliyor ve kendimizi ifade edebiliyoruz. Örneğin, şu anda da size ses yoluyla ulaşıyorum. Müzik ise, en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış halidir. Ancak tabii ki de bundan daha fazlasıdır.

Müziğin keşfedildiği ilk zamanlarda, insanlar ritmin rahatlatıcı etkilerinin farkına varmış, ritmi, karmaşayla ve tehlikeyle boğuşan zihinlerini rahatlatmak için kullanmışlardır. Daha sonra çeşitli nesneler ve tekniklerle çıkarılan seslerin şekli ve tınısı üzerine hükmedilmiş, estetik ve haz boyutu artmıştır.

Pek çoğumuz, ne gibi bi etkisi olduğunun tamamıyla farkında olmadan müzik dinleriz. Dinlediğimiz müzikler bazen uyarıcı, bazen rahatsız edici, bazen de rahatlatıcı olabilir. Ancak tepkimiz ne olursa olsun, dinlediğimiz müzikler üzerimizde duygusal, zihinsel ve fiziksel bazı etkiler yaratır.

Müzik, beyin dalgalarımızı hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bilinç halindeyken beynimiz saniyede 13 ile 20 arasında titreşim hızına sahip dalgalar yayar. Uyku halinde bu dalgalar saniyede 13’ün altına iner. Beyin dalgaları ne kadar yavaşlarsa, kendimizi o kadar rahat ve huzurlu hissederiz. Belli türlerdeki müzikler veya özel olarak dizayn edilmiş seslerle, beyin dalgaları üzerinde etki yaratılabilir. Müziğin bu özelliğini dikkatimizi toplamak için de kullanabiliriz. Mesela, bir iş yaparken dikkatinizin dağıldığını düşünüyorsanız, 5 ya da 10 dakika Mozart ya da Bach dinleyin. Dikkatinizin önemli ölçüde geri geldiğini fark edeceksiniz.

Ses, titreşimler halinde yayılır. Dolayısıyla, çarptığı nesnelerde bazı fiziksel değişimlere yol açar. Bu değişimler, hoparlörün üstüne dökülen boyalar kadar gözle görülür olabilir. Bu titreşimlerin, bizim vücudumuz üzerinde etki etmesi de kaçınılmazdır. Müziğin ritmi, şiddeti ve ses yüksekliği gibi etkenlere bağlı olarak kan basıncımız, nabzımız ve nefes alıp verme hızımız bundan etkilenir. Duygusal değişimlerimize bağlı olarak vücut sıcaklığımız, adrenalin seviyemiz, algı düzeyimiz de değişkenlik gösterir. Müziğin bu etkilerini, işitme engelli olan biri de en az duyan insanlar kadar hissedebilir. Eğer etrafınızda işitme engelli olan biri varsa, onunla bir diskoda dans etmeyi deneyin. Vücuduna çarpan titreşimler sayesinde, ritmi hiç kaçırmadan son derece keyifle dans edecektir.

Bu kadar etkili ve güçlü olan müzik, ritim, düzen ve duygusal tatmin aramaya içgüdüsel olarak meyilli olduğumuz hayatlarımızda, yeri doldurulamaz bir öneme sahip olmuştur ve her zaman olacaktır.

 

Bu video Onedio.com’da da yer aldı.

onedio.com/haber/ritmin-rahatlatici-etkisi-muzik-bizi-nasil-etkiler–652884

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir