Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

MOBA Oyun Türü Nedir?

MOBA, açılımı “Multiplayer Online Battle Arena”dır. Türkçe olarak ifade etmek gerekirse Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası anlamına gelir.

Üzerinde pek çok oyun türünden izler taşır. Gerek kamera açıları, gerek de oynanışıyla Age of Empires, Starcraft gibi oyunlardan bildiğimiz gerçek zamanlı strateji türüne yakındır. Karakterleri geliştirme ve oyun içnideki değişken rollerini belirleme açısından RPG, yani Rol Yapma Oyunlarına da benzerlik gösterir.

MOBA oyunlarında amaç rakibin kaynaklarını işgal etmektir. Genellikle 5’er kişilik takımlarla oynanır ve rakip takımın merkez kulesini veya enerji kaynağını işgal ederek oyun kazanılmaya çalışılır. Rakibi veya oyun içindeki çeşitli yaratıkları öldürerek altın kazanılır ve karaktere güçlendirici eşyalar alınır.

İlk olarak Warcraft 3’ün Reign of Chaos oynanış modunda görülmüştür ve popülerliği artınca bambaşka bir oyun türüne dönüşmüştür. Günümüzdeki en popüler örnekleri olarak League of Legends, Heroes of the Storm, DOTA 2 gibi oyunları sayabiliriz.

MOBA oyunlarında başlanılan her oyun bir öncekinden bağımsızdır. Seçilebilecek çok sayıda karakter ve üstlenilecek birden fazla rol seçeneği vardır. Her karakterin kendine has bir stili vardır ve oyuncuların bunlara ne kadar hakim olduğu büyük önem taşır.

League of Legends oyunu, MOBA türüne yeni bir soluk getirmiş ve bu oyun türünü e-spor olarak dünyada kabul ettirmiştir. Birbirinden büyük organizasyon ve son derece heyecanlı turnuvalar ile apayrı bir piyasa yaratmış, oyun dünyasını profesyonel bir mecraya dönüştürmüştür.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir