Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Klasik Oyunlardan Sinemaya Uyarlanmış 10 Film

Oyun sektörü şüphesiz ki film sektörüyle yarışabilecek kadar büyük bir sektör. Peki bu iki sektör birbirini nasıl besliyorlar? Karşınızda atari ve bilgisayar oyunu olarak başlayıp kendini beyaz perdede bulan 10 yapım.

 

10 – Street Fighter

1987 yılında piyasaya sürülen ve atari salonlarının gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından biri olan Street Fighter, 1994 yılında Jean-Claude Van Damme’ın Guile’ı canlandırdığı film ile hayat bulmuştur.

9 – Mortal Combat

Dünyada toplam 120 milyon dolar kâr eden film, video oyunlarının sinema dünyasına adaptasyonunun sağlanmasında en büyük adımlardan biri olmuştur. Christopher Lambert’ın Rayden’ı canlandırdığı Mortal Combat, Street Fighter’ın en büyük rakibi olarak karşımıza çıkmıştır. 1995 ve 1997 yıllarında iki filmi çekilmiştir.

8 – Super Mario Bros

Hepimiz çocukluğumuzda Mario’yu sevgilisi prensese kavuşturmaya çalışmadık mı? Brooklynli iki musluk tamircisinin, yani Mario ve Luigi’nin maceraları da sinemaya uyarlanmıştır. Mario kardeşlerin canlandırıldığı film, 1994 yılında çekildi.

7 – Double Dragon

Technos Japan tarafından geliştirip 1987 yılında piyasaya sürülen oyun, 1994 yılında yönetmen James Yukich tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Zamanına göre görsel efektleriyle öne çıkan film, çocukluğumuzun güzel anılarından biri olarak kaldı.

6 – Tekken

İlk Tekken oyunu 1994 yılında çıktı. 2015 yılına kadar 7 seri olarak karşımıza çıkan oyun, 2010 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Oyunun en önemli özelliği ilk Play Station oyunu olmasıdır. Hala da geniş bir kitleye hitap etmektedir.

5 – Prinse of Persia

1989 yılında geliştirilen oyun, hareket yakalama tekniğinin kullanıldığı ilk oyundur. 2010 yılına kadar çeşitli sürümleriyle oyun konsollarında yer bulmuştur. Yıldızların baş gösterdiği filmi ise 2010 yılında çıkmıştır. Duvardan yürümeler, dövüş teknikleri, mekanları ve oyunculukları ile başarılı bir yapım olmuştur.

4 – Max Payne

İlki 2001 yılında çıkan oyunun devam oyunları Play Station 2 ve Xbox için de çıkmıştır. Film ise 2008 yılında John Moore tarafından çekilmiştir. Bullet Time ve oyunun atmosferi, filmde yansıtılan güzel detaylar olmuştur.

3 – Hitman

Ajan 47 ile 2000 yılında tanıştık. 2014 yılına kadar 6 seride onunla çeşitli maceralara atıldık. Max Payne ile benzer platformda yer alan oyunun filme yansıması ise 2007 yılında oldu. Prison Break’ten tanıdığımız meşhur T-Bag ve Ajan 47’yi oynayan Timothy Olyphant filmde yer almıştır. Aksiyonu ve sürükleyici sahneleriyle oyun severleri üzmeyen bir yapım olmuştur.

2 – Tomb Raider: Lara Croft

İngiliz maceraperest Lara Croft’un maceraları da filmlere ve kitaplara konu oldu. Toplam 9 oyunu olmakla beraber 2001 yılında Angelina Jolie’nin başrolünde yer aldığı film, oyunlardan sinemaya uyarlanan filmler arasında en çok hasılat elde eden yapım olmuştur. Serinin ikinci filmi ise 2003 yılında çıkmıştır.

1 – Silent Hill

Silent Hill, Konami’nin korku oyunu serisidir. 10 tane sürümü çıkan oyun, bu kategoride zirvede yer alıyor. Play Station 3 ve Xbox 360’e kadar uzanan macera, 2006 yılında sinemada da yerini aldı. Eleştirmenler ve oyun severler tarafından başarılı bulundu. Atmosferin birebir yansıtılması ve oyunculukların başarılı olması filmin iyi olmasını sağladı.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir