Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Kedilerin Bazı Davranışları Neden Gariptir?

2 milyondan fazla YouTube videosunda saldırırken, zıplarken, tırmanırken, konuşurken ve mırlarken 26 milyon kez izlendiklerine bakılırsa şu kesin, kediler çok eğlencelidir. Hem eğlendirici, hem de şaşırtıcı olan o garip kedi davranışları bir çoğumuzu şu soruyla baş başa bırakır:

Kediler neden böyle yapar?

Tarih boyunca kediler hem küçük hayvanların yegane avcıları, hem de büyük etçillerin avları olmuşlardır. Hem avcı, hem de av oldukları için, türlerinin devamı bugün hala vahşi ve evcil kedilerde gözlemlediğimiz yaşamsal önemdeki içgüdüsel davranışlara bağlıdır. Ev kedinizin kendine özgü davranışları size şaşırtıcı gelse de, milyonlarca yıldır kedilere ırsi olarak geçen bu davranışlar yaban hayatında onu bir süper kedi yapardı.

Kendilerine özgü kas yapıları ve yüksek denge yetenekleri sayesinde kediler doğada alanlarını taramak üzere yüksek seyir noktalarına tırmanır ve avlarının yerini saptarlar. Kedinizin mama kabında akşam yemeğinin olması için bu özel yeteneklerden yararlanma gereksinimi yok ama içgüdüsel olarak kütüphanenin üzerine çıkıp oturma odasını seyretmek tam da yapmak üzere evrildiği şey.

Yabani avcılar olarak kediler fırsatçıdır. Ve ne zaman av mevcutsa avlanırlar. Kedilerin avlarının çoğu küçük olduğundan doğada gün boyu bir çok kez beslenme gereği duyar ve karınlarını doyurmak için takip etme, atlama, öldürme ve yeme stratejisini kullanırlar. Bu yüzden ev kediniz küçük oyuncakları kovalayıp üzerine atlamayı, ve gün ve gece boyu küçük öğünler halinde beslenmeyi sever. Ayrıca küçük boyutlu avlar doğal ortamda küçük yerlere saklanmaya eğilimlidir. Dolayısıyla kedinizin kutulara ve deliklere ulaşma isteğinin bir açıklaması da milyonlarca yıldan beri türünün devamını sağlamış olan aynı meraka yenik düşmesidir.

Doğada kediler tırmanma, ve kendini savunma için keskin tırnaklara ihtiyaç duyar. Yakınındaki yüzeylerde tırnaklarını bilemek, onları kondisyonda ve hazır tutarak sırt ve bacak kaslarını esnetmelerine ve biraz da stres atmalarına yardımcı olur. Yani kediniz kanepenizden, sandalyenizden, pufunuzdan veya yastığınızdan nefret ettiği için değil. Bunları paramparça ederek tırnaklarını mükemmel hale getiriyor. Çünkü ataları da hayatta kalmak için aynısını yaptı.

Avlanmaya çalışılan diğer hayvanlar gibi kediler de yakalanmamak üzere evrildiler ve doğada düşmanlarından en iyi kaçanlar yaşadı. Yani bugün evinizde kediniz dar yerlere sığma, akla gelmeyen yerleri arama ve saklanma konusunda uzmandır. Kediler hakkında bildiğimiz her şeyi düşünecek olursak en baskın davranışlarından biri hala en gizemli olanı gibi görünüyor. Kediler bir çok sebepten dolayı mırlayabilir. Mutluluk, stres veya açlık gibi. İlginç biçimde, mırıldanmalarının frekansı olan 25 ile 150 hertz, doku yenilenmesi yaratacak aralıktadır. Mırlaması kedinizi harika bir uyku arkadaşı yapsa da, mırlamasının kaslarını ve kemiklerini iyileştirmesi de muhtemel. Belki sizinkini bile…

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir