Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

History of FC Barcelona in 2 Minutes

Orijinal metni İngilizce olarak hazırlanan bu videoda 2 dakikada (birazcık aşsa da) Barcelona futbol kulübünün tarihine değindik. Videonun seslendirmesi İngilizce öğretmenim Duygu Özler’e ait.

 

FC Barcelona, İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan bir futbol kulübüdür. 1899 yılında Joan Gamper tarafından kurulmuştur. Katalan bölgesini ve Katalan insanlarını temsil etmektedir. Bu yüzden kulübün sloganı “MES QUE UN CLUB”, yani “BİR KULÜPTEN DAHA FAZLASI”dır. Barcelona futbol kulübü, Katalan insanlar için özgürlük demektir.

Barcelona, tarihi boyunca La Liga’dan Segunda Division (ikinci lig)’e düşmeyen 3 takımdan biridir. Barcelona, Real Madrid ile beraber İspanyol futbolunun en başarılı temsilcisidir.

FC Barcelona, 23 La Liga, 26 İspanya Kupası, 10 İspanya Süper Kupası ve 4 Eva Duerta Kupasına sahiptir. Avrupa başarından bahsetmek gerekirse, FC Barcelona’nın 5 Şampiyonlar Ligi Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 3 Fuar Şehirleri Kupası (bugünkü adıyla UEFA Avrupa Ligi Kupası), 5 UEFA Süper Kupası ve son olarak 2 Kupa Galipleri Kupası vardır. FC Barcelona takımı, 2009 yılında bir ilki gerçekleştirmiş ve başvurduğu 6 turnuvanın altısında da şampiyon olmuştur.

Kulüp, 1957’den beri maçlarını Camp Nou (New Field) isimli stadında oynar. Bu stad, 99.000 kapasite ile İspanya’nın en büyük stadıdır. Kulübün taraftarlarına ise Culés denir.

FC Barcelona, ünlü Total Futbol felsefesine Hollanda efsanesi Johann Cruyff ile başlamıştır. Genellikle 4-3-3 sistemiyle oynanan sistemin anlamı “takım halinde hücum, takım halinde savunma” demektir. Frank Rijkaard ve Pep Guardiola bu sistemi kullanmış ve büyük başarılar elde etmişlerdir.

Elbette, FC Barcelona ve İspanya futbolundan söz ediyorsak El Clasico’dan da bahsetmeliyiz. FC Barcelona ve Real Madrid arasında oynanan maçlar tüm dünyada “El Clasico” olarak bilinir. Bu rekabetin tarihi, İspanya İç Savaşına kadar uzanır ve El Clasico maçları, İspanya için adeta bir milli maç gibi görülür.

Barcelona hakkında söylenebilecek önemli bir şey de, bugüne kadar formasına hiç reklam almamış olmasıdır. Ancak, 2006 yılında UNICEF için forma reklamı konusunda anlaşmıştır. Bunun sonucunda UNICEF logosu Barcelona formasında yer almıştır. Buna rağmen kulüp bu anlaşmadan hiç para almamıştır. Bu 5 yıllık anlaşmanın sonucu olarak FC Barcelona, UNICEF’e yıllık 1,5 milyon dolar bağışta bulunmuştur.

 

Videoya verdiği desteği ve paylaşımı için Facebook’taki Culés de FC Barcelona sayfasına teşekkür ederim. Sayfaya gitmek için link: facebook.com/culesdelfcbarcelona

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir