Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Aşk nedir? Neden ve Nasıl Aşık Oluruz?

Aşkın bilimsel altyapısına kısa bir bakış.

 

Aşk konusunda binlerce yıldır binbir türlü şiir yazılmış, şarkılar söylenmiş, methiyeler düzülmüştür. Ancak aşkın bilimsel temelini anlamak isteyen biri mutlaka bilmelidir ki, aşk da diğer tüm bedensel olaylar gibi bedensel bir süreçtir. Mutlak anlamda bir soyutluk taşımamaktadır. Çoğu zaman insanlar bunu kabul etmekte zorlanırlar. Bütün romantizminizi öldürdüğümün farkındayım ancak aşk, kalpte değil, tamamen beyinde gerçekleşen, içgüdülerin ve hormonların kontrolünde olan bir süreçtir.

Aşk, güçlü bir bağlılık hissi ve kişisel bağlanma duygusudur, diye tanımlanır. Bizler, daha spiritüel gelenekleri olan bir toplum olduğumuzdan dolayı bu duygu kavramını aşk, sevgi gibi daha fazla sözcükle açıklarız. Ancak ingilizcede bunun ayrımı bile yoktur. Her türlü sevgi yalnızca “love” kelimesiyle ifade edilir. Ancak biz türkçe bir tanım yaparsak, bireyin, kendi cinsel yönelimi dahilinde ilgi duyduğu cinsiyete karşı yoğun sevgi duyma hali diyebiliriz.

İlk bakışta aşkın evrimleşmesinin en kritik nedenlerinden birisi sekstir. Çünkü artık net bir şekilde biliyoruz ki, en karmaşık hayvanlardan en basit yapılı bakterilere kadar tüm canlılar hayatta kalmak ve üremek üzerine kurulu bir genetik yapıya sahiptir. Bilmemiz gereken önemli bir nokta şudur ki, aşık olurken kararı biz değil, kişisel arkaplanımız vermektedir. Bu nedenle aşık olacağımız kişiyi ve o kişiye aşık olup olmayacağımızı bilinçli olarak seçemeyiz. Kişisel arkaplanımız, biyolojik ve kültürel altyapımızdan oluşur. Biyolojik altyapımız vücudumuzdaki çok çeşitli hormonların karmaşık bir süreçte işleyen kombinasyonundan meydana gelirken, kültürel altyapımız ise o kişiyle olan sosyal uyumunuzu değerlendirmeye alır.

 

Metni Evrim Ağacı sitesinin “Aşkın Evrimi ve Neden, Nasıl Aşık Olduğumuz Üzerine…” isimli makalesinden yararlanarak yazdım.
Makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz: evrimagaci.org/makale/398

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir