Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

Arılar Yok Olursa, İnsanlığın Ömrü?

“Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa, insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arılar olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olamaz.”

Bir çoğumuz ünlü fizikçi Albert Einstein ın bu sözüne bir yerlerden aşinayızdır. Peki EinsteinIın bu kanıya varmasının nedeni nedir?

Arılar tam tamına 130 bin farklı bitki türünün çoğalmasını sağlamakla birlikte, insanlığın da pek çok gereksinimini karşılamaktadır. Einstein’ın söylemek istediği, yeryüzünde oldukça yaygın olan ve bitkilerin tozlaşması üzerinde en etkili göreve sahip bu böceklerin ortadan yok olmasıyla insanlığın yaşam koşullarının zaman geçtikçe bozulacağıdır.

Yapılan araştırmalar, arıların yok oluşuyla birlikte büyük bir gıda krizinin oluşacağını göstermektedir. Son yıllarda kendi yarattığımız koşullar neticesinde, pek çok canlı türünün neslini tehlikeye atmamız ve bunun yanında arıların da bazı bölgelerde kitlesel haldeki yok oluşları tehlikeyi göz önüne sermektedir. Kanada, Brezilya, Hindistan, Çin ve kimi Avrupa ülkeleri bu konuda endişelenmeye başladılar bile. İngiltere Arıcılar Birliği, 2018 yılında İngiltere sınırlarında tek bir arı bile kalmayacağından duyduğu endişeyi belirterek 330 milyon dolarlık tarım endüstrilerinin tehlikeye gireceğini resmi açıklamalarla bildirmiştir.

Bir başka istatistiğe göre, dünyadaki gıdaların yüzde 90’ı, 82 çeşit bitkiden elde edilmektedir ve bu bitkilerin yüzde 80 civarı, arılar tarafından döllenmeye muhtaçtır.

Aynı zamanda arıların ürettiği ve dünyanın bozulmayan tek gıdası olma özelliğini gösteren bal, insanlar tarafından şifalı ve lezzetli bir yiyecek olarak keşfedildiğinde insanın gözünde arıarın önemi daha da artmıştır. Eski Mısır’da balın özel bir yeri vardı ve tanrıların yiyeceği olarak bilinirdi. M.Ö. 600’lü yıllarda, Antik Yunan’da da arıcılık yapıldığı bilinmektedir.

Arıların yok oluşu konusunda endişelenmeye başlayan bazı bilim insanları, yok oluş senaryosunun gerçekleşme ihtimaline karşılık, robot arılar bile geliştirmeye başladılar. “Robobee” denilen bu robot arıların, gerçek arıları taklit ederek onların yaptığı görevleri yerine getirmesi amaçlanıyor.

Tabii ki her geçen gün, kendisi hakkında bazen hayallerimizin dahi sınırlarını aşan şeyler keşfettiğimiz organik yaşamın taklidi, ne kadar işlevsel ve uzun ömürlü olabilir, bilinmez.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir