Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

3D Yazıcılarla Sahip Olabileceğimiz 10 Şey

3 Boyutlu Yazıcı teknolojisi gün geçtikçe daha ileri boyutlara ulaşıyor. Dolayısıyla hakkında pek çok proje düşünülüyor ve bir çoğu da uygulamaya geçiriliyor. Tıp alanından oyuncak alanına, mimariden sanata her dalda kullanılan 3D yazıcılarla sahip olabileceğimiz 10 şeyi bu videoda derledim.

 

10 – Bir mühendislik şirketi tarafından üretilen bir kano, dekor ya da süs için üretilmedi. 3 boyutlu yazıcıdan çıkan 28 parça plastikten oluşan bu kano suda yüzebiliyor. 5.08 metre uzunluğunda ve 29 kilogram ağırlığa sahip. Yapım maliyeti ise 500 dolar olmuş.

9 – Barcelona merkezli Natural Machines tarafından geliştirilen Foodini adındaki 3 boyutlu yazıcı, gerçek malzemeler ile pizza, makarna, kurabiye ve hamburger yapabiliyor. İleride astronotların yiyecek ihtiyaçlarını da karşılayabileceği düşünülüyor. Fiyatı ise 1300 dolar.

8 – Amerikalı ünlü modacı Dita von Teese tarafından giyilen bir elbise, 3 boyutlu yazıcıyla yapıldı. Toplam 3000 parçadan oluşan elbisenin yapımı ise 3 ay sürdü. İleride bu teknolojinin evlere kadar geleceği düşünülüyor.

7 – Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir araştırma kuruluşu, Barack Obama’yı modelleyerek 3 boyutlu yazıcı ile heykelini yapmış. Barack Obama ise dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkan başkanı olmuş. Kendisini bu başarısından dolayı kutlarız.

6 – Artık çocuklarınızın en sevdiği oyuncağı almak için mağaza mağaza dolaşmak gerekmeyecek. Crayon Creatures firması sayesinde, oyuncaklar artık 3 boyutlu yazıcıdan çıkabilecek.

5 – 3 boyutlu yazıcıların bize sağladığı acayip imkanlardan biri de, tek tek kemiklerini çıkararak bir mamut veya dinozor maketini yapabilmemiz. Tabii ki montajı size ait ve elinizde bir IKEA kılavuzu yok. Kolay gelsin.

4 – Endüstriyel yazılım şirketi Autodesk ve tasarım ajansı Steel Blue tarafından geliştirilen bir projeyle 3 boyutlu yazıcıdan San Francisco şehrinin bir prototipini çıkarmak mümkün. Ama 3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabileceğini göstemek amacıyla tasarlanan proje, sadece tasarım aşamasında kalmış. İleride pek çok şehrin minyatürlerine sahip olabileceğimizi düşünebiliriz.

3 – 3 boyutlu yazıcılar tıp alanında da mucizeler yaratabilecek teknolojiye sahip. Araştırmacılar, organ ve dokularımızı 3 boyutlu yazıcıdan çıkarmanın yollarını arıyorlar. Hatta 2014 Ekim ayında 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılan bir kalp, yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtarmıştı.

2 – Dünyanın en büyük ticaret ağlarından olan Amazon internet sitesinde 3 boyutlu olarak kendi biblonuzu üretmeniz mümkün. Yüklediğiniz fotoğrafınız üzerinden karikatürize edilmiş biblonuzun size maliyeti ise sadece 30 dolar.

1 – 3 boyutlu teknolojiyi kullanan Çinli bir şirket, sizi bu teknolojiyle ev sahibi yapmayı planlıyor. Geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak yapılan yazıcıdan çıkmış bir evin maliyeti ise sadece 5000 dolar. Bu teknolojiyle günde 250 metre karelik 10 tane ev yapabilmek mümkün!

 

Bu video Onedio.com’da da yer aldı.

onedio.com/haber/3-boyutlu-yazicilar-ile-sahip-olabilecegimiz-10-sey-640141

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir