Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

2 Dakikada Windows Tarihi

Microsoft Corporation, Windows ve Xbox gibi ürünleriyle tanınan Amerika merkezli yazılım ve bilişim şirketidir. 1975 yılında Amerika’nın Seattle kentinde, Bill Gates ve Paul Allen adında iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur. Bu iki girişimci, şirketin vizyonunu kurulduğu günden beri “her ev ve her masada bir bilgisayar” şeklinde belirlemiştir. Günümüze baktığımızda şirketin bu vizyona ne kadar başarılı bir şekilde sadık kaldığını görebiliyoruz.

Bizim konumuz ise, Windows.

Windows işletim sistemi, Microsoft yazılım şirketinin bir ürünü olarak ortaya çıktı. İlk Windows olan Windows 1.0, 1985’te satışa sunuldu. Sistem, takvim, not defteri, saat ve hesap makinesi gibi temel özelliklerle geliyordu. Bunun öncesinde ise işletim sistemi olarak yine Microsoft ürünü olan MSDOS’tan bahsedebiliyoruz.

Bildiğiniz gibi Windows, Türkçe’ye çevirdiğimizde “Pencereler” anlamına geliyor. Bu işletim sisteminin de üzerinde durulan en büyük özelliği, birden fazla pencereyle beraber kullanıcının birden fazla işi paralel olarak aynı anda yapabilmesiydi. MSDOS tek başına bu imkanı sağlamıyordu. Bu özellik ilk Windows’larda sistem kısıtlamasından dolayı pek verimli kullanılamasa da, donanımlar güçlendikçe kolaylığı anlaşıldı.

Sürüm olarak Windows 2.0, Windows 3.0, Windows 95 ve Windows 98 olarak ilerledikten sonra, Microsoft, NT serisinin gelişimine başlamış ve günümüz modern masaüstü arayüzlerini tasarlamaya başlamıştır. Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemleri NT serisinin birer üyesidir.

Geçtiğimiz yıl güncelleme desteği sona eren Windows XP, Windows ailesinin en uzun süre son sürüm olarak kalan sistemidir. Vista ile yaşanan hayal kırıklığını Windows 7 ile düzelten Microsoft, daha sonra Metro arayüzüne geçiş yapmış ve köşeli, minimalist ve renkli yapısıyla devam etmiştir.

Kişiselleştirme imkanları ve kişiye özel yapısıyla öne çıkan Metro arayüzlü sistemler, telefonlarda da kendine yer buldu. İlk olarak Nokia firmasıyla bir ortaklık yapmış ve Lumia serisiyle adeta Nokia’yı küllerinden doğurmuştur. 2013’te ise Nokia’nın Cihazlar ve Servisler departmanını satın alıp çalışanlarıyla berabe rkendi bünyesine geçirmiştir.

Son sürüm olan Windows 10 sistemi, bilgisayarlar için resmi olarak çıkmış olup mobil ortamda henüz geliştirilme aşamasındadır.

 

Bu videoya katkıları için Özkan Poyrazoğlu’na teşekkür ederim.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir