Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

2 Dakikada GTA Oyunlarının Tarihi

Yerli Filozof kanalının kuruluşuyla yakın zamanlara denk gelen 8 Eylül 2015 tarihinde YouTube’da yayınlamış olduğum ilk video. Seslendirmesi, metni, kurgusu, tüm prodüksiyonuyla amatör amatör kokan ilk videolarımı web sitesine koyup koymama konusunda çok tereddüt edip koymaya karar verdim. Videolar YouTube’a eklendikleri tarihlerle kronolojik şekilde sitemde de yer alacaklar. Geçmişini silemezsin! 🙂

 

GTA, yani açılımıyla Grand Theft Auto!

Adını saymaya zamanın yetmeyeceği bir grup insan tarafından yaratılan video oyunu serisidir. İlk olarak Rockstar North adıyla geliştirilmiş, piyasaya ise Rockstar Games adıyla dağıtılmıştır. Oyunun adını Türkçe olarak söylemek gerekirse “Motorlu Araç Hırsızlığı” anlamına gelir.

Oyundaki mekanlar gerçek Amerikan sokaklarından esinlenerek yaratılmıştır. Oyuncular senaryoda görev yaparak ilerleyebilirken, aynı zamanda serbest dünya olarak dolaşabilir ve oyunun sağladığı imkanlar ölçüsünde gerçek hayatı simüle edebilirler.

Oyunun konusu genellikle suç ve çete odaklıdır. Oyun, çoğu zaman yetişkinlere yönelik içeriği ve şiddet temasıyla tartışmalara konu olmuştur.

Gelelim serideki oyunlara:

GTA serisi farklı platformlara çıkmış yaklaşık 15 farklı versiyondan oluşur. Bunlardan ilki, 1997 yılında piyasaya sürülen ve tabii ki iki boyutlu olan Grand Theft Auto’dur. Sırasıyla ana hikaye olarak karşımıza çıkan oyunlar; 1999 – GTA 2, 2001’de çıkan GTA serisinin ilk üç boyutlu oyunu olma özelliğini gösteren GTA 3, 2002 – GTA Vice City, 2004 – GTA San Andreas, 2008 – GTA 4 ve son oyunuyla 2013’te piyasaya çıkan, şu ana kadarki en gelişmiş GTA olma özelliğini gösteren GTA 5!

Hepsini kısaca tanıdıktan sonra GTA serisindeki önemli noktalara değinmek gerekirse GTA 3’ün ilk üç boyutlu oyunu olmasının dışında serinin en çok oynanan oyunlarından olan San Andreas hakkında konuşmak gerekiyor. San Andreas oyununda ilk defa karakterimiz yüzebiliyor, bizim kontrolümüz altında vücut geliştirebiliyor, şişmanlayabiliyor, yeni dövüş teknikleri öğrenebiliyor ve kendi giyim ve tıraş stilini oluşturabiliyordu.

Son olarak, gerçek dünyadan esinlenen haritalardan oluşan oyunlardan Liberty City, New York’tan; Vice City, Miami’den; San Andreas da California’dan esinlenilmiştir. Yani bir bakıma GTA Vice City oynamış bir neslin gerçek Miami sokaklarında yolunu kaybetmesi bir hayli zor diyebiliriz!

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir