Featured Video Play Icon
Blog Yerli Filozof

2 Dakikada Charlie Chaplin

Bir sinema öğrencisi olarak hakkında daha çok şey öğrendikçe hayranlığımın arttığı büyük sanatçı Charlie Chaplin hakkında kısaca kendisini anlatan bir video…

 

Charlie Chaplin, 1889 Londra doğumlu, sessiz sinema zamanının efsane komedyeni.

Sinemaya 1914’te ABD’de başlayan Chaplin, herkesin aklında bol pantolonlu, büyük ayakkabılı, bastonlu ve sakar Şarlo karakteri ile kalmıştır. Şarlo karakteri giyimiyle bir palyaçoyu andırsa da zarif hareketleri ve bastonu kendisine zoraki bir ciddiyet kazandırmıştır.

1918’de yanına aldığı 3 kişiyle birlikte kurduğu film şirketiyle Altına Hücum, Şehir Işıkları, Büyük Diktatör, Moden Zamanlar ve Sahne Işıkları gibi başyapıtlara imza atmıştır. Chaplin, iyi bir filmin çekimlerinin en az 1 yıl sürmesi gerektiğini söylüyor ve yaklaşık 600 metre tutan bir film için 10000 metre ham film harcıyordu. Bu mükemmeliyetçi karakteriyle Chaplin, filmlerinde pandomim geçmişinden de kaynaklanan etkileyici akrobasi hareketleri ve kusursuz zamanlamalara yer veriyordu. Yine sessiz sinema döneminin efsane komedyenlerinden olan Max Linder’ı ise hocası olarak benimsemiş, onu örnek aldığını sık sık dile getirmiştir.

Chaplin, filmlerini hem yazıp, hem yönetip, hem de baş rolünü oynadığı için, hatta kimi filmlerinde müziklerin bestesine kadar parmağı bulunduğu için bir sinema dehası olarak kabul ediliyor. Politik görüşlerine filmlerinde sıkça yer veren Chaplin, olgunluk dönemindeyken yaptığı Büyük Diktatör filmiyle insanlık adına düşüncelerini ilk kez sesli olarak dile getirmiştir. Nazi Almanyasını ve diktatörlüğü eleştiren Büyük Diktatör filmi, Chaplin’in ilk sesli filmi olma özelliğini taşıyor. Bir diğer başyapıtı Modern Zamanlar filmi ise komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle Almanya ve İtalya’da yasaklanmıştır. Hatta Hitler’in Chaplin için “O bir sinemacı değil, bir politikacıdır.” sözlerini sarfettiği de söylentiler arasındadır.

Chaplin, dünya sinemasını da derinden etkilemiştir. Bizim kendi sinemamızdan örnek vermek gerekirse Kemal Sunal ile özdeşleşen Şaban karakteri, Charlie Chaplin ile özdeşleşen Şarlo karakterini bizlere anımsatmaktadır. Hatta En Büyük Şaban filminin senaryosu baştan sona Şehir Işıkları filminden alınmıştır. Aynı zamanda şimdilerde Demir Adam serisiyle tanıdığımız ünlü oyuncu Robert Downey Jr. 1992’de Chaplin’i canlandırdığı bir filmde oynamış ve epey ilgi görmüştür.

 

Yerli Filozof – YouTube: youtube.com/c/yerlifilozof

Yerli Filozof – Facebook: facebook.com/yerlifilozofyt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir